MOSDER BASIN LANSMANI

30 Temmuz 2015, Radisson Blu Hotel – Şişli, İstanbul

1 milyar 100 milyon dolarlık mobilya ihraç ettik!

2015 yılının ilk yarı ihracat rakamlarına göre mobilya sektörü ilk çeyrekteki düşüşe rağmen, alınan önlemlerle büyümeye devam etti. Dünyada mobilya ihracatı yapan ülkeler sıralamasında 15. sıradan 12. sıraya yükselen Türkiye, 2015’in ilk yarısını 1.100 milyar dolar ile kapattı.

Türk mobilya sektörünü büyütmek ve geliştirmek için önemli çalışmalara imza atan MOSDER’in açıkladığı 2015 yılının ilk yarısının ihracat ve ithalat verilerini içeren rakamlar, 10 milyar dolarlık 2023 ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Komşu ülkelerdeki olumsuz gelişmelere rağmen 2015’in ilk yarısını 1 milyar 100 milyon dolarlık ihracat rakamıyla kapatan Türkiye mobilya sektörünü, İran’a yönelik ambargonun kalkmasıyla birlikte 3. çeyrekte daha olumlu bir hava bekliyor.

MOSDER Başkanı İsmail Doğan, Türkiye’yi 2023 yılında dünyadaki en büyük ilk 5 ihracatçı ülke arasında görmek istediklerini belirterek “Bu rakamlar hedefimize güçlü bir şekilde ulaşacağımızı gösteriyor. Mobilya sektörü son 10 yıldır sürekli büyüyor. Komşu ülkelerdeki krizlere ve iç karışıklıklara karşın bizim ihracattaki başarımız sürüyor. Bu da Türk mobilya sektörünün dünyadaki yerinin güçlenerek büyüdüğünün kanıtı” dedi. Yılın ilk yarısında 1.100 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Doğan, 2015 yılını 2,6 milyar dolarlık ihracat ile kapatmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Türkiye ihracat sıralamasında yükseldi

Dünyaca referans kabul edilen Centre For Industrial Studies (CSIL) raporlarında; Türkiye mobilya sektörü 2014 yılı ihracat rakamlarına göre dünyada en çok mobilya ihraç eden ülkeler sıralamasında bir önceki yıla göre 3 sıra birden yükselerek 12. oldu. Mobilya ithalatına gelen yüzde 50’lik ek gümrük vergisinin sonuçları da yavaş yavaş hissedilmeye başlandı ve ithalattaki artış yüzde 1 oranında kaldı.

Türkiye en çok ihracatı çevre ülkeler ve Avrupa ülkeleri ile gerçekleştirdi. 2015’in ilk yarısında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler ve yüzdeleri sırasıyla şöyle;

1.)  Irak                                                  : % 21,9

2.)  Libya                                                : % 8,7

3.)  Azerbaycan                                      : % 8,3

4.)  Almanya                                          : % 5,4

5.)  Suudi Arabistan                               : % 5,2

6.)  Türkmenistan                                   : % 4,6

7.)  Fransa                                              : % 4,1

8.)  İngiltere                                           : % 2,7

9.)  Rusya                                                : % 2,5

10.)Amerika Birleşik Devletleri                 : % 2,1