Başlangıç Tarihi : 02/02/2010
Bitiş Tarihi : 06/02/2010

İstanbul Mobilya Fuarı’na Yurt Dışından Yoğun ilgi

170 ülkeye mobilya ihraç eden Türk mobilya sektörü, 2010 yeniliklerini İstanbul Mobilya Fuarı’nda sergiledi. İstanbul Fuar Merkezi CNR Expo’da düzenlenen fuara yaklaşık 83 bin ziyaretçi ilgi gösterdi. Yurt dışından çok sayıda alım gruplarının geldiği fuardan katılımcılar, sektöre dair yenilikleri ve gelişmeleri görme fırsatı bularak ayrıldı. 

Türkiye mobilya sektörü, 02-06 Şubat 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen İstanbul Mobilya Fuarı ile bir araya geldi. İstanbul Fuarcılık tarafından Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) desteğinde gerçekleştirilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen alıcıların sipariş verdiği organizasyon, katılımcılarının yüzünü güldürdü. Yoğun ilgi gören fuara 9.237’si yabancı 82.346 ziyaretçi geldi. Fuarda düzenlenen tasarım yarışması da heyecanlı bir mücadeleye sahne oldu. 

Fuar, yurt dışından yoğun ilgi gördü. İstanbul Mobilya Fuarı’na 34 ülkeden katılımcı geldi. Bunlardan 16’sı alım heyeti olarak katıldı. Suudi Arabistan fuara ilk kez alım grubu gönderdi. 

Alım Heyeti Ülkeleri
Çok sayıda alım heyetinin katılımcılarla görüştüğü fuarın Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) desteğindeki alım heyeti ülkeleri Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, İspanya, İsrail, Lübnan, Makedonya, Moldova, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan oldu. Bu yıl, KOSGEB de fuar firmalarına katılım desteği sağladı. 

ABD, Avusturya, Belçika, Danimarka, Hollanda, İngiltere, Kazakistan, Mısır, Romanya, Suudi Arabistan, Suriye, Türkmenistan ve Ürdün ise fuarın diğer ziyaretçi ülkelerini oluşturdu. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Katar, Kuveyt ve özellikle de İtalya’dan İMOB’a alıcı grupları geldi.

300 firmanın katılımıyla gerçekleştirildi
Fuarda ürünlerini sergileyen yabancı ülkeler Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Malezya ve Mısır oldu. İMOB 120 bin metrekare alanda 300 firmanın katılımıyla yapıldı. Alfemo, Bellona, İstikbal, Çilek, Doğtaş, Donat, Konfor, Milano, Teleset, Seray, Yağmur ve Yatsan gibi öne çıkan markaların İMOB’un katılımcıları arasında olduğu ifade edildi. Fuarda 500 marka ziyaretçiler tarafından incelendi. 

Tasarımların Amansız Mücadelesi
Fuarda diğer yıllarda olduğu gibi “İMOB Tasarım Yarışması” da düzenlendi. Sergilenen tüm ürünlerin katılabildiği yarışma yemek odası, genç odası, yatak odası, aksesuar, oturma grubu ve en iyi stant kategorilerinde gerçekleştirildi. Oturma Grubu dalında birinciliği Vanessa, ikinciliği N Design, üçüncülüğü de Romantik Mobilya kazandı. Yemek Odası kategorisinde ise Cascade birinci olurken, Nill’s Mobilya ikinci, Pierre Cardin ise üçüncü oldu. Cascade’nin birinci, Nill’s Mobilya’nın ikinciliği elde ettiği Yatak Odası kategorisinde Temay Mobilya da üçüncü oldu. Genç Odası’nda ise Genç Stil birinci, Özde Mobilya ikinci ve Gala Mobilya üçüncülüğü kazandı. Aksesuar dalında Doğtaş birinci olurken Pierre Cardin ikinci ve Zift Design üçüncü oldu. Vanessa standı ise En İyi Stand ödülünü aldı.

İstanbul Mobilya Fuarı sektördeki tasarım, yenilik, konfor ve diğer alanlardaki değişimin gözlemesini sağladı. 

Rakamlarla İMOB 2009
İMOB 2009’u 7 bin 103’ü yabancı 74 bin 322 ziyaretçi gezmişti. Sektör 2009’da 7.5 milyar doları iç pazar, 1.5 milyar doları da ihracat olmak üzere 9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı.