Başlangıç Tarihi : 05/03/2012
Bitiş Tarihi : 20/07/2012

8. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
“Genç yetenekler tasarladı, mobilya devleri üretti”


Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ödülleri, 8 Kasım 2012 Perşembe akşamı, Çobançeşme TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen gecede sahiplerini buldu. Büyük katılımın olduğu ödül törenine, Kadir Çöpdemir de keyifli sunumu ve esprileri ile renk kattı. 

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin bu yıl 8. sini düzenlendiği, sunuculuğunu ünlü oyuncu ve sunucu Kadir Çöpdemir’in üstlendiği, Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışmasının birincileri, 8 Kasım 2012 Perşembe akşamı TİM Dış Ticaret Kompleksinde gerçekleşen ödül töreni ile açıklandı. Prof. Dr. Alpay Er, TOFD Başkanı Ramazan Baş ve tTrend Danışmanı Özlem Devrim’ın aralarında bulunduğu jüri ekibi, finale kalan 16 tasarım içinden 6 kategorinin birincilerini seçti. Birbirinden ilginç ve kullanışlı tasarımların yer aldığı yarışmada, juri tarafından seçilen 5 ayrı tasarım kendi kategorilerinin birincileri olarak bu yıla damgasını vurdu.

Türkiye’de bir ilk olarak, 8. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nda finale kalan 16 tasarımın, MOSDER’e üye firmalar tarafından prototipleri üretildi. 8-9 Kasım tarihlerinde TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde ziyarete açık olan tasarımlar, İMOB 2013’te de prototipleri üreten firmaların standlarında yerlerini alacak. Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek bu uygulama, gençleri tasarıma teşvik etmek ve mobilya sanayisine kazandırmayı hedefliyor. 

Tasarım yarışmasının 6 ayrı kategoride kazananları;

Oturma-Dinlenme Kategorisi Birincisi;

Emre Eslek, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. – İç Mimarlık Üretici, Firma: Ndesign

Depolama, Koruma, Düzenleme Kategorisi Birincisi;

Emre Sağır ve Burak Albayrak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. – İç Mimarlık, Üretici Firma: İstikbal

Tamamlayıcı Mobilya Servis Ünitesi Kategorisi Birincisi;

Aybars Şenyıldız, Orta Doğu Teknik Üniv. – Endüstri Ürünleri Tasarımı, Üretici Firma: Rendi

Genç Mobilya Kategorisi Birincisi;

Esin Ekincioğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. – İç Mimarlık, Üretici Firma: Kilim

Engelliler için Ev Mobilyası Kategorisi Birincisi;

Volkan Turhan, Muğla Sıtkı Koçman Üniv. – Mobilya Ve Dekorasyon Eğitimi, Üretici Firma: İşbir Mobilya

“Finalist tasarımların ücretsiz patent tescili MOSDER tarafından armağan!”

Ayrıca ilk 16 ‘ya giren finalistlerin tasarımları; Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin yarışmacılara hediyesi olarak, “Adres Patent” firması tarafından ücretsiz “Tasarım Tescili” ile onaylatılacak. 2. aşama sonucunda her kategoride birinci seçilen tasarımların sahiplerine ise ek olarak 3000’er TL para ödülü takdim edilecek. (Yarışmanın ana sponsorları; Kayalar Kimya A.Ş. /Genç markası ve Salteks A.Ş.)

“Yarışmada birinci olan tasarımlar İMOB Fuarı’nda sergilenecek!”

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği üyesi firmalar, finalistlerin tasarımlarını geliştirmek üzere tasarımların sahipleri ile ortaklaşa çalışma yaptı. Prototipi yapılan finalist projelerden her kategoride birinci seçilen tasarımlar yarışmacının adı da belirtilerek IMOB 2012 İstanbul Mobilya Fuarında MOSDER tarafından veya prototipi yapan firmalar tarafından kendi stantlarında sergilenecek.