11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Ödülleri YEM’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)’in tasarım vizyonuyla (Türkiye’de mobilya tasarımı ve sektörünü; sağlıklı bir çizgiye oturtmak, uluslararası platformlarda yer edinebilmesini sağlamak, tasarımı evrensel boyuta getirerek, paylaşarak, özgün tasarım fikirlerinin yaratılmasına katkıda bulunmak) düzenlenen ve bu yıl 11.’si gerçekleştirilen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması sonuçları, 2 Aralık Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)’nde düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan’ın elinden ödülünü alan gençlerin mutluluğu görülmeye değerdi

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)’in öncülüğünde düzenlenen 11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması sonuçları, 2 Aralık 2015 Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)’nde gerçekleştirilen ödül töreni ile açıklandı. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin başvurduğu yarışmada; oturma-dinlenme, depolama-koruma-düzenleme, tamamlayıcı mobilya ve aksesuar, genç odası, uyuma ve engelliler için ev mobilyası kategorilerinde verilen ödüller sahiplerini buldu.

MOSDER’in tasarım vizyonuyla her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması, ünlü oyuncu ve radyo programcısı Kadir Çöpdemir’in eğlenceli sunumu ile başladı. Her geçen yıl katılımın artığı yarışmaya alanında uzman akademisyen ve tasarımcılar jüri üyeliği yaptılar.  Jüri değerlendirmesi sonucu yarışmaya katılan 255 projeden 18’i finale kalmaya hak kazanırken, toplam 54 proje başvuruyla en çok başvurunun geldiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi de ayrıca 10 bin TL ile ödüllendirildi.

Yetenekli gençlere ‘Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi’ veriliyor

Finalist projelerin prototipleri, MOSDER üyeleri tarafından son 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da üretilerek hayata geçirildi. Yarışma finalistlerine başarı sertifikası ve toplam 84 bin TL ödül verilirken, tasarım haklarının korunması için finale kalan projelerin sahiplerine Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylı ‘Endüstriyel Tasarım Tescil Belgeleri’ de veriliyor.

MOSDER sürdürülebilir projelere imza atıyor

2005 yılından günümüze her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ile gençlerin tasarıma duydukları ilgiyi perçinlemelerine katkı sağlamak, genç yeteneklerin tasarım alanında gelişmesine destek olmak ve sektöre tasarımcı kazandırmayı amaçlanıyor. Her yıl MOSDER’in duyurularını takip eden genç yetenekler, yarışmaya hak kazanmak için olanca güçleriyle yarışıyor. Mobilya vitrinlerine giden yolculukta ödülle buluşan tasarımını aynı zamanda tescilleyen gençlerin, ileriki çalışma hayatlarında bu yarışmanın büyük rol oynadığı ise sektörde bilinen bir gerçek.

Rakamlarla ulusal ev mobilyaları tasarım yarışması

Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na bugüne kadar yaklaşık 3 bin proje katıldı. 11 yıllık süreçte toplam 265 projenin finale kaldığı yarışmalarda bugüne kadar toplam 1 milyon TL ödül dağıtıldı. 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Jüri değerlendirmesi sonucu kategori bazlı birincilikler aşağıdaki gibidir: