14. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Finalistleri Belli Oldu!

MOSDER tarafından bu yıl 14. kez düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nda ön eleme tamamlandı, başvuran 245 proje arasından 16’sı finale kalmaya hak kazandı.

Geleceğin tasarımcı adaylarını, Türkiye ekonomisinin lokomotif güçlerinden biri olan mobilya sektörüne kazandırmayı amaçlayan MOSDER, bu sene Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın 14.’sünü gerçekleştiriyor. Yarışmada; Oturma - Dinlenme, Depolama – Koruma - Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası ve Engelliler İçin Ev Mobilyası olmak üzere birbirinden farklı 6 kategori bulunuyor. Rekor düzeyde başvurunun yapıldığı yarışmaya bu yıl 33 üniversiteden 245 proje kabul edildi. Jüri değerlendirmesi sonucu 245 projeden 16’sı finale kalmaya hak kazandı.

Yarışmaya MOSDER web sayfası üzerinden online olarak gönderilen tüm başvurular, 1. aşamada alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi, değerlendirme sonrasında toplamda 16 finalist belirlendi.

245 başvuru arasından 40 başvuru ile en çok proje başvurusunun geldiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 10 bin TL’lik üniversite ödülünün sahibi oldu. Finalistler arasından seçilecek kategori birincileri Kasım ayında gerçekleştirilecek törenle ödüllendirilecek.

Toplam 114 Bin TL ödül

14. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması kapsamında toplam 114 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmanın 1. aşamasında öğrenciler; Oturma - Dinlenme, Depolama – Koruma -Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma ve Genç Odası kategorilerinde yarışan ve finale kalan öğrencilere 4.000’er TL, Engelliler için Ev Mobilyası kategorisinde finale kalan finalistlere ise 6.000’er TL ödül verilecek.

Yarışmanın 2. aşamasında ise; Oturma - Dinlenme, Depolama – Koruma - Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma ve Genç Odası kategorilerinde birinci seçilen tasarım sahiplerine 4.000’er TL, Engelliler için Ev Mobilyası kategorisinin birincisine ise 6.000 TL ödül verilecek.

1. aşamanın finalist projeleri, mobilya sektörünün öncü markaları arasında yer alan MOSDER üyeleri tarafından üretilecek. Üniversite-sanayi iş birliğinin en iyi uygulama örneklerinden biri olan bu projede üretilen tasarımlar, üretim sürecinin ardından tekrar 2. aşama için değerlendirilecek. Ayrıca, finale kalan projelerin tamamı TÜRKPATENT tarafından onaylı ‘Tasarım Tescil Belgesi’ ile tescillenecek.

14. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın Finalistleri

 

14. ULUSAL EV MOBİLYALARI TASARIM YARIŞMASI
1. AŞAMA FİNALİSTLERİ
Kategori Rumuz Tasarım Adı Adı Soyadı Üniversite Bölüm
Oturma Dinlenme Kategorisi AUR74215 MOODFIS Eda Bilgiç Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
SFA21749 WIDEN & SIT SOFA Beyza Nur Oruç İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
ECG52874 BİR ARADA Ece Nur Temel İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
Ceren Güzey  
             
Depolama-Koruma-Düzenleme Kategorisi VİD98543 VİDİNAGE Abdullah Vidinlioğlu İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstiyel Tasarım  
BAL13074 DUKE Elif Aktaş Anadolu Üniversitesi İç Mimarlık  
             
Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar Kategorisi 01048CSU RAYMOND Evren Yazıcı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
ATU05299 POLY Türkan Cansızlar Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
AZD38579 WAVE Ahmet Ergün İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
Defne Tural Özyeğin Üniversitesi  
Zeynep Aldemir Özyeğin Üniversitesi  
             
Uyuma Kategorisi MKA19238 RESTFUL Can Berk Kaya İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
BRA21487 SERR Elif Yavuz İstanbul Gedik Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı  
Asya Uzmaner  
             
Genç Odası Kategorisi MOZ68721 FORONE Murat Öz TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı  
JNB76564 FLEX İlker Toruk Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
THE06135 CUBI-PLUG Talha Hamza Türkcan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı  
Ece Uğurlu  
             
Engelliler İçin Ev Mobilyası Kategorisi ZVY42179 LUXOR Ayşenur Morina Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
SWZ12345 SWARTZ Temmuz Batu Er Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
ASY13042 AGENA Selin Yiğit Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı